top of page
  • Madzik

Podróże po Kaszubach: Zagroda Śledziowa w Starkowie

Śledź po kaszubsku ? Lepszego miejsca nie znajdziecie, aby delektować się takim śledziowym rarytasem. W poszukiwaniu prawdziwych regionalnych perełek natknęłam się na Zagrodę Śledziową w Starkowie. Taka wycieczka z naszego Domku w Kratkę na pewno urozmaici Wasz pobyt, a samo dotarcie do tego miejsca nie zajmuje dużo czasu. Zagroda oddalona jest od Barkocina około 60 km (kierunek (Słupsk) a czas dojazdu z Kaszubskiej Ostoi wynosi około 1 godzinę.

Właściciele to prawdziwi pasjonaci - to widać i czuć w każdym zakątku tego niesamowitego miejsca. Znajduje się tutaj restauracja, muzeum oraz pensjonat.

Sama zagroda powstała około 1830 roku, poniemieckie budynki są pięknie wyremontowane. W muzeum znajdziecie karty historii powstania zagrody oraz informacje o rodzinach zamieszkujących ten teren. Restauracja kusi i zaprasza oferując same rarytasy. Zupa śledziowa czy smażony śledź to nasze wybory, ale znajdziecie też śledzia w zalewie octowej , matias holenderski i tatara ze śledzia. Do tego pyszne ziemniaki i domowy chleb. Bardziej śledziowego miejsca nie ma chyba w całej Polsce. Historia śledzia i jego znaczenie na Pomorzu opowiedziana jest pięknie w muzeum, które mieści się w jednym z zabudowań. Mnie zachwyciły specjalne pojemniki do przechowywania śledzi. Charakterystyczne, każde podpisane i wręcz obowiązkowe z uwagi na charakterystyczny zapach śledzia.

Sklepik zawiera niebanalne pamiątki. Można tez nabyć wyroby ze śledzia zapakowane w specjalnych słoiczkach na wynos. Pamiątka z tego wyjazdu znalazła się w naszym domku. Nasi goście i fani, którzy odgadną prawidłowo co to za "specjalność" - otrzymają od nas specjalną ofertę na pobyt.

Szczegóły o samej Zagrodzie Śledziowej znajdziecie tutaj: http://www.zagroda-sledziowa.pl/

57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page